RAMOWY ROZKŁAD DNIA

RODZAJ ZAJĘĆ

CZEŚĆ PORANNA

630-800

Schodzenie się dzieci-grupy łączone. Praca o charakterze obserwacyjnym, stymulująco-kompensującym i wychowawczym. Zabawy indywidualne i w grupach. Korzystanie z gier i układanek stolikowych. Zabawy wg zainteresowań dzieci               z uwzględnieniem rozwoju procesów poznawczych. Czynności dowolne podejmowane przez dzieci i inspirowane przez nauczycieli.

800-900

Zabawy wg inwencji dzieci, w kącikach tematycznych przy niewielkim udziale nauczyciela.Ćwiczenia poranne. Zabawy ruchowe wynikające z własnej aktywności  i potrzeb dziecka. Praca indywidualna i grupowa z dziećmi, zajęcia rozwijające i stymulujące wszechstronny rozwój dziecka. Zajęcia dodatkowe wynikające z planu (j. angielski, rytmika,religia, logopedia). Czyności porzadkowe, czyności higieniczne i samoobsługowe w łazience.

900-930

Śniadanie.Realizacja założeń programowych z zakresu kształtowania nawyków higienicznych i kulturalnych oraz dbałość o zdrowie. Eksponowanie pracy dyżurujących dzieci.

CZĘŚĆ GŁÓWNA

930-1200

Zajecia kierowane z całą grupą w oparciu o podstawę programową i przyjęty program wychowania przedszkolnego, rozwijający aktywności dziecka w różnych sferach.Wspieranie indywidualnego rozwoju dziecka  -zapewnienie dzieciom lepszych szans edukacyjnych poprzez wspieranie ciekawości, aktywności i samodzielności. Spacery, wycieczki oraz pobyt w ogrodzie przedszkolnym. Zabawy organizowane                     i swobodne, gry sportowe oraz ćwiczenia kształtujące postawę dziecka. Zajęcia dodatkowe wynikające z planu (j. angielski, rytmika ,religia, logopedia).

1200-1230

Czynności organizacyjno-porządkowe. Wdrażanie do samoobsługi. Pogadanki na temat zdrowego sposobu odżywiania się. Obiad.

CZĘŚĆ POOBIEDNIA

1230-1530

Zabawy relaksacyjne. Wyciszenie dzieci za pomocą wybranych technik relaksacyjnych.Samodzielna zabawa dzieci - podejmowanie różnorodnych form działania przy niewielkim udziale nauczyciela. Praca z dzieckiem o indywidualnych potrzebach rozwojowych. Wspomaganie i korygowanie rozwoju – praca z dziećmi z deficytami rozwojowymi oraz praca z dzieckiem zdolnym. Zajęcia dodatkowe wynikające z planu (j. angielski, rytmika,religia, logopedia). Aktywność własna dzieci, zabawy ruchowe w sali i na powietrzu. Kontakty indywidualne z rodzicami. Czynności porządkowe w sali. Rozchodzenie się dzieci.